opel_nekvapil
trnovec_hyundai

Vsetínský rallysprint vyhráli Jakeš s Machů

31. 10. 2019 • 14:40:17
Nad vsetínským rallysprintem se v předchozích ročnících vystřídaly snad všechny druhy počasí. Účastníci zažili na Valašsku déšť, mlhu, a dokonce sníh. Letošní ročník všechny provázelo příjemné teplé a slunečné počasí. A když k tomu připočteme nový úsek rychlostní zkoušky Semetín a malý počet odstoupených posádek, můžeme závěrečný sprint sezony považovat za pohodově poklidný a všemi účastníky pozitivně hodnocený. Absolutními vítězi se stali Miroslav Jakeš s Petrem Machů na voze Škoda Fabia R5. Jakeš si připsal na své konto druhý vsetínský vavřín (předtím vyhrál 2013), čímž se ve statistikách dotáhl na prozatím nejúspěšnější účastníky Jaromíra Tomaštíka a Grzegorze Grzyba.

Hlavní fakta:
– pořadatelům se prezentovalo 88 soudobých vozů a 26 historiků (o téměř dvacet více než loni), v cíli bylo klasifikováno 67 a 19.
– formát soutěže se sedmi rychlostními zkouškami se neměnil (7 RZ = 70,18 km), trať celkem měřila 161,46 km.
– posádky opět absolvovaly třikrát zkrácenou RZ Hošťálková, dvakrát projely Jabloňovou a Semetín.
– právě RZ Semetín doznala po letech zásadní změnu a jezdcům nabídla zcela nový úsek nad Ratiboří do Semetína. Část se jela na Valašské rally 1996.
– soutěž byla teprve čtvrtým závodem RSS a Poháru 2+, za tohoto stavu o výsledcích seriálu rozhodovaly body ze všech odjetých podniků.
– Miroslav Jakeš převzal vedení po RZ 2 a už před sebe nikoho nepustil.
– smutnit však nemuseli druzí v cíli Jaromír Tarabus s Danielem Trunkátem, kteří se stali čtvrtými historickými vítězi Poháru 2+ (2015 Ševčík, 2016–17 Martin Vlček, 2018 Roman Odložilík).
– v RSS završil vítězstvím skvělou sezonu Adam Březík, k celkovému prvenství mu na Vsetíně pomohl Jaroslav Novák.
– mezi historiky nebylo ani chvilku pochyb o dalším letošním triumfu Vlastimila Neumanna s Martinem Hlavatým.

Miroslav Jakeš si odskočil z velkého šampionátu do rallysprint série na její poslední podnik, Partr-Sev.en Commodities Rally Vsetín. Díky vítězstvím na třech zkouškách si připsal prvenství i v soutěži, když svým soupěřům odskočil na obou průjezdech Semetína.
Právě Semetín obsahoval nový úsek, který dal posádkám zabrat a řada z nich na něm navštívila příkopu. To se však netýkalo žádné z předních posádek. Za vítězným Jakešem si to o zbylé pozice na stupních vítězů rozdávala dvojice pilotů, nakonec byl díky vítězství na poslední zkoušce druhý Jaromír Tarabus před Romanem Odložilíkem.

Za nimi se seřadili Martin Březík a Patrik Rujbr, šestý pak dojel Lukasz Habaj, který vsetínskou soutěž využil jako test před posledním závodem ME v Maďarsku, když zkoušel různé varianty nastavení vozu. S Polem R5 od stáje Racing 21 se představil Jaroslav Melichárek, kvůli defektu však ztratil spoustu minut. Po těžké havárii na Šumavě se do soutěžního vozu vrátil Karel Štochl, se zapůjčeným Fordem Fiesta RS WRC právě bratří Melichárků se dostal na konec první desítky.

Napínavý měl být souboj v rámci Rallysprint série, nakonec to byla one man show Adama Březíka, který veškeré soupeře porazil minutovým rozdílem a víc. Druhý dojel Josef Hartmann, třetí Michal Horák.

V hodnocení historických vozů zvítězil Vlastimil Neumann a získal tak titul letošního šampiona. Na stupně vítězů jej doprovodili Libor Kotrmon a také Petr Hustý, kterému se konečně podařilo dovézt exotický Mercedes-Benz 190E až do cíle.