Samohyl Škoda Adam Březík
ADAM Cup Studenka

Historie

2004
První ročník rally ve Vsetíně se uskutečnil v roce 2004 pod názvem Würth sprintrally Vsetín. Na start se tehdy postavila necelá čtyřicítka posádek. Zájem o start projevili také zahraniční posádky, a tak byla rally zařazena do zóny EU. Premiérové vítězství si připsal Petr Trnovec.

2005
O rok později se na OMW Würth sprintrally Vsetín přihlásila necelá stovka posádek. Za zmínku stojí současné hvězdy rallysportu jako Jan Kopecký, který startoval se Škodou Felicií Kit Car, nebo Václav Pech s Fordem Fousem WRC.

2006
Ročník 2006 poznamenal napadlý sníh, přesto se do Vsetína sjela velká konkurence. Z vítězství se nakonec radoval Martin Březík s Mitsubishi Lancer EVO IX.

2007
Rovněž v následujícím ročníku vsetínského sprintu byl sníh na tratích v menším množství, přesto závod byl náročný. Vítězství si připsala vycházející hvězda rally, „Jarin z Poteča“ čili Jaroslav Orsák. V tomto ročníku byly na stupních vítězů jen značky Mitsubish Lancer EVO IX.

2008
Na pátý ročník vsetínské rally v roce 2008 se přihlásilo přes 100 posádek. Od toho roku nese závod v názvu hlavního partnera, firmu Partr. Tento ročník ovládl Roman Odložilík, který se řadí na první místo mezi jezdce s největším počtem umístěni na stupních vítězů ve Vsetíně, a to hned čtyřikrát.

2009
Pavel Valoušek jun. vyhrál šestý ročník Partr Rally Vsetín v roce 2009. Stal se prozatím jediným jezdcem, kterému se podařilo na vsetínském sprintu zvítězit dvakrát. Poslední závod sezony rovněž rozhodl o držiteli mistrovské koruny krále sprintů, kterým se stal Jaroslav Orsák.

2010
V roce 2010 zvítězil na Vsetíně premiérově zahraniční jezdec, tím byl Slovák Jaroslav Melichárek, který zde závodil s Mitsubishi Lancer WRC 05. Druhý dojel Polák Grzegorz Grzyb, který si rally uprostřed valašských kopců oblíbil. Jako pozitivní pro tento rok můžeme brát jen 19 posádek, které závod nedokončily.

2011
Tahounem pro diváky na 8. ročníku Partr Rally 2011 Vsetín byl test Václava Pecha s Mini John Cooper S2000 1,6T. I když vítězství bral Pavel Valoušek jun., Pech skončil druhý. Na start se tehdy postavilo 114 posádek s cíl spatřilo 72 dvojic.

2012
V sezoně 2012 měřily rychlostní zkoušky dohromady jen 67 kilometrů. Na prvních dvou místech skončily vozy kategorie WRC. Vyhrál Antonín Tlusťák s Mitsubishi Lancer WRC 05, druhý dojel domácí Jaromír Tomaštík se Subaru Impreza WRC. Do cíle dorazilo 79 posádek e 107 startujících.

2013
V roce 2013 se na Vsetíně rozhodovalo o titulu mezi Miroslavem Jakešem a Romanem Odložilíkem. Šťastnější byl v cíli Odložilík, který sice závod dokončil jako druhý, ale i tak mu to stačilo k zisku titulu mistra České republiky ve sprintrally. Na start se postavil největší počet posádek – 129 dvojic.

2014
Jaromír Tomaštík dosáhl na svém rodném Vsetíně na absolutní prvenství a společně se svým slovenským spolujezdcem Róbertem Baranem zpečetil tím nejlepším možným způsobem zisk titulu sprintového mistra pro rok 2014. V 11. ročníku bylo převzato 116 vozů, z toho 72 dvojic bodujících do MČR ve sprintrally a 35 posádek v rámci Poháru ČR.

2015
Úřadující sprintoví šampioni Jaromír Tomaštík a Róbert Baran obhájili na domácí půdě vítězství z minulého ročníku, ještě větší radost však na cílové rampě propukla s příjezdem první „dvoukolky“. Prvními vítězi nově vypsané Rallysprint Série se stali Ondřej Bisaha s Petrem Pížou. Při 12. ročníku Říha Group – Partr Rally Vsetín odstartovalo 111 vozů, z toho 73 dvojic započítávaných do Rallysprint Série. Zajímavostí byl start Simona Tempestiniho (juniorský mistr světa 2016).

2016
I v roce 2016 se na cílové rampě Rally Vsetín nejvíce radovaly dvě posádky. Martin Vlček s Jindřiškou Žákovou a Fordem Fiesta R5 přidali k absolutnímu vítězství v 13. ročníku Bonver Partr Rally Vsetín i celkové prvenství v rámci Poháru 2+. Absolutními vítězi druhého ročníku Rallysprint Série se pak stala další smíšená posádka s Patrikem Rujbrem a Veronikou Římalovou, která se ovšem na Valašsku musela sklonit před piloty třídy 6 Karlem Kupcem a Filipem Marešem. Mezi historiky se radovali Frei se Šleglem (Škoda 130 LR). Celkem na Vsetín zavítalo 112 vozů, z toho 77 dvojic započítávaných do Rallysprint Série, 18 posádek v rámci Poháru 2+, čtyři v Poháru pořadatele a 13 historiků (MČR HA).

2017
Již více než dvě desítky vítězství v absolutní klasifikaci posbíral na soutěžích v Maďarsku, Slovensku či domácích polských rally 41letý Grzegorz Grzyb. Ovšem až při 14. Bonver Partr Rally Vsetín se mu stejný úspěch poprvé zadařil i na vsetínských tratích. Velkou radost ze třetího místa měli také Martin Vlček s Jindřiškou Žákovou, jimž pódiové umístění zajistilo obhajobu prvenství v Poháru 2+. Vítězem RSS se stali Egon Smékal s Petrou Němcovou. Mezi historiky byli v závěrečném šestém podniku sezony nejrychlejší Hustý a Skořepa (Mercedes–Benz 190E), o více než půl minuty před Jirátkem. V absolutním pořadí by Hustému patřila 37. příčka mezi soudobými vozy.

2018
Úřadující polský mistr a slovenský vicemistr Grzegorz Grzyb navázal na vsetínské vítězství z roku 2017, k obhajobě ho tentokrát dovedl Jakub Wróbel. I sedmé místo stačilo Romanu Odložilíkovi s Martinem Turečkem k potvrzení pozice letošní nejúspěšnější posádky v Poháru 2+. Prvenství v této kategorii při 15. ročníku Partr Rally Vsetín však získali Tomáš Pospíšilík s Jiřím Hovorkou, třetí posádka absolutní klasifikace.

2019
Miroslav Jakeš si během roku podruhé odskočil z velkého šampionátu do RSS, výsledkem bylo vítězství v PARTR - Sev.en Commodities Rally Vsetín. Byl nejrychlejší na třech zkouškách, když svým soupěřům hlavně odskočil na obou průjezdech Semetína. Právě Semetín obsahoval nový úsek, který dal posádkám zabrat a řada z nich na něm navštívila příkopu. Za vítězným Jakešem si to o zbylé pozice na stupních vítězů rozdávala dvojice pilotů, nakonec byl díky vítězství na poslední zkoušce druhý Jaromír Tarabus před Romanem Odložilíkem.

2020
RENTOR-PARTR Rally Vsetín byla čtrnáct dní před startem zrušena z důvodu pandemie COVID-19.

2021
V předcházejících pěti startech s Fabií R5 v rámci jednodenních podniků musel Adam Březík skousnout hned tři těsné prohry se svým rivalem Romanem Odložilíkem. Letos ve Fulneku i Šternberku dokonce o pouhých osm desetin sekundy. Rok a tři týdny po prvním ostrém startu s vozem kategorie Rally2 se však konečně dočkal a společně s Ondřejem Krajčou se při RENTOR - PARTR Rally Vsetín radovali z prvního absolutního vítězství. A přesně 15 let poté, co při Rally Vsetín přebíral zlaté poháry jeho otec Martin Březík.

2022
Adam Březík společně se svým spolujezdcem Ondřejem Krajčou dokázali obhájit prvenství. Zvítězili stylem start-cíl a zároveň si zajistili při 18. ročníku RENTOR – PARTR Rally Vsetín celkový primát v Poháru 2+. Klasifikaci dvoukolek vyhráli Egon Smékal s Hanou Baďurovou, pro něž se zlaté poháry staly pomyslnou náplastí na loňskou těžkou havárii.